Wpisy z kategorii 'Higiena'

Fizyczne przejawy lęku

Fizyczne przejawy lęku Przypuszcza się, ze najwcześniejszy lęk pojawia się już w ciasnym kanale rodnym, tuż przed przyjściem na świat, a następnie po przyjściu na świat, który jest dla dziecka nieznany oraz hałaśliwy. Dlatego po przyjściu na świat, zdaniem niektórych psychologów, zaczyna ono żałośnie płakać. To, ze płacz jest naturalnym odruchem, by między innymi oczyścić płuca. Te najwcześniejsze przykre doznania dziecka natury fizycznej określa się jako ‚porodowa trumna’. Dowodem na to jest eksperyment, w którym umieszczono rodzące matki w pomieszczeniu ciepłym z przygaszonym światłem. Nowo narodzone dzieci płakały znacznie mniej a nawet wcale. Także nieco później zauważa się często reakcje lękowe przy nagłych, ostrych dźwięków, świetle czy też gwałtownych odruchach. Także przy nagłej utracie oparcia, upadku jak również bólu. Została utworzona skala leku, dzięki której możemy obserwować, które leki zanikają z wiekiem lub też przybierają na sile. Opisane powyżej leki zanikają z czasem, oprócz leku przed gwałtownym światłem. Reakcja na ból zmniejsza się do około czterech lat, a później znów przybiera na sile. Około ósmego miesiąca życia obserwuje się prawie u wszystkich niemowląt lęk przed rozłąką. Ten rodzaj lęku jest możliwy u dzieci, które potrafią odróżnić znanych im ludzi i nieznanych. Uczucie lęku jest pożyteczne, tak naprawdę jest to alarm, że coś nam grozi. Można to najlepiej porównać z uczuciem bólu, który jest równie nieprzyjemny. Gdyby człowiek nie odczuwał lęku oraz bólu, jego życie byłoby zagrożone. To dlatego, że ból jest sygnałem, ze coś jest w naszym organizmie nie w porządku. Natomiast lęk ostrzega nas przed niebezpieczeństwem z zewnątrz. Tak jak ból, lek pomaga nam w przeżyciu. Nieodczuwalnie żadnego lęku, z medycznego punktu widzenia, jest dość niebezpieczne. We wczesnej ewolucji gatunku ludzkiego niebezpieczeństwa zagrażały bezpośrednio życiu człowieka. Był to na przykład drapieżnik, ogień, gorąca woda. W miarę postępu ludzkości lęk stawał się coraz bardziej intelektualny. To oznacza, że człowiek zaczął bać się rzeczy innego typu. Na przykład żeby go nie wyśmiano, żeby nie stracił pracy, czy na przykład żeby nie zajść w ciąże. Lęk nie zagrażał już fizycznemu życiu a raczej psychicznemu komfortowi oraz poczuciu własnej wartości. Ale również w aspekcie psychicznym lęk zachowuje swe znaczenie jako sygnał ostrzegawczy. Dlatego mówiąc ogólnikowo należy pozwolić dziecku bać się. Ponieważ lek oraz obawy są u dzieci zupełnie normalne. Dowodem na to, ze lęk jest instynktowną i pierwotna reakcją, są zmiany organizmu pod wpływem lęku. Lęk prowadzi do poczucia reakcji ucieczki lub walki.

Gimnastyka

Gimnastyka Najlepiej będzie, jeżeli jako taką formę wyrobimy sobie we własny domu, dopiero jak będzie się czym pochwalić, będzie można iść podnosić ciężary na siłowni. Dziwne że wcześniej o tym nie pomyśleliśmy, przecież kilka brzuszków możemy sobie zrobić w domu. Oczywiście zakładamy strój z siłowni, od razu czuje się sSportową atmosferę. Muzyka nastawiona – zaczynamy! Rozgrzewka, rozciąganie, przeciąganie, dotykanie dłońmi nóżek… uffff… napiłby się człowiek czegoś, dobrze że lodówka jest uzupełniona w zimne napoje… co prawda sama coca-cola, ale przecież chłodzi rewelacyjnie. Po wypiciu całej puszki wracamy do ćwiczeń, tylko dlaczego skłony idą tak opornie, ni mówiąc już o brzuszkach. Może troszkę aerobiku w rytm muzyki. To nam idzie doskonale, takie skakanie w niewiadomym celu, a mięśni się wyrabiają, zaraz w telewizji wyglądało to inaczej, nie, nie, te nasz wygibasy są bez sensu, a zmęczyliśmy się, jak podczas wspinaczki po górach. Przed rozpoczęciem ćwiczeń, trzeba opracować jakiś plan działania. W lodówce jest jeszcze cola, trzeba usiąść, pomyśleć, coś przegryźć. Ostatnio bardzo popularne stało się zdanie: „SSport to zdrowie”, pewnie dlatego cieszy się on bardzo dużym zainteresowanie. Modnym stało się coś trenować. Zatem zamiast siedzieć przed telewizorem wszyscy ćwiczą. No tak… ale powstaje pytanie: co? Najprościej będzie wybrać bieganie. Powiedzmy średni dystans 10 km. Banalne, przecież codziennie jadąc do pracy, idziemy z domu n przystanek autobusowy, a potem wysiadamy i idziemy od przystanku do pracy. Do tego rano, popołudniu wychodzimy z psem na spacer, przecież to musi być razem jakieś 20 km dziennie. A jeszcze do sklepu po pieczywo, po coś na obiad, a to kawa z kolegą, szybciej dojść pieszo niż podjeżdżać tramwajem. Super, wymyśliliśmy sobie jak łatwo wejść do świata sSportowców i ludzi dbających o zdrowie. Kupiliśmy już odpowiednie spodenki i koszulkę, w poszukiwaniu butów jeździliśmy aż trzy dni, aż wreszcie znaleźliśmy „odpowiedni” i nawet wysoka cena nas nie zrażało, bo to przecież wszystko dla naszego zdrowia i naszej wysSportowanej sylwetki. Zaczynamy. Pierwszego dnia przebiegliśmy 5 km, wystarczy przecież to dopiero początki. Drugiego dnia 4 km i ledwo wracaliśmy autobusem do domu, ale nie ma się co zrażać, to te zakwasy po wczorajszym. Trzeciego dnia 2 km, wolnym krokiem wróciliśmy do domu i do wieczora nie mogliśmy wstać z kanapy. Kolejne kilka dni regenerowaliśmy siły i tak do dzisiaj.

Koper

Koper Zioła w kuchni przeżywają swój renesans. Po zachłyśnięciu się tysiącem gotowych przypraw powoli wracamy do tego, co już dawno wypróbowały nasze babcie, czyli do ziół. Kto raz spróbuje w kuchni zastosować świeże zioła w jakiejś potrawie, odtąd już zawsze będzie starł się je dodawać do wielu potraw. Oczywiście zioła można też stosować w formie suszu, jednak trzeba pamiętać, że podczas suszenia tracą one część swoich aromatycznych właściwości. Oprócz tak istotnego aromatu i smaku wiele z nich posiada przy okazji cenne właściwości lecznicze. A to sprawia, że zjadając potrawy z dodatkiem ziół, ułatwiamy naszemu organizmowi proces trawienia. Tym samym zapewniamy sobie lepsze samopoczucie i w konsekwencji też zdrowie. Organizm strasznie męczy się trawiąc produkty ciężkostrawne. Zioła mogą w znacznym stopniu ułatwić to zadanie. Ostatnio bardzo modne stało się zakładanie okiennych ogródków ziołowych – tak aby mieć je zawsze pod ręką. Kto nie spróbował, niech żałuje! Albo niech od razy założy sobie taki ogródek. Koper jest rośliną jednoroczną dorastającą do 125 cm wysokości. Doskonale rośnie w naszych warunkach klimatycznych, chociaż jego uprawa często narażona jest na atak mszyc. Jest doskonałą przyprawą kuchenną stosowaną już starożytnych Egipcjan i Greków, którzy stosowali go też jako środek leczniczy zapobiegający czkawce i bólom głowy. Dziś znany jest bardziej jako środek stosowany w zaburzeniach trawienia. Już niemowlętom podaję się herbatki z kopru, aby ułatwić proces trawienia. Koper jest bardzo popularny jako doskonały dodatek przy kiszeniu ogórków. Wraz z czosnkiem i chrzanem nadają ogórkom tego niepowtarzalnego smaku. Młode liście kopru dodane do wielu potraw w znacznym stopniu podnoszą ich walory smakowe. Taki młody koper znajduje zastosowanie jako znakomity dodatek do zup, sosów i sałatek. Koper jest doskonałą przyprawą kuchenną ze względu na to, że zawiera olejki eteryczne. Doskonale sprawdza się też jako dodatek do grilowanych ryb. Dlatego warto w potrawach połączyć jego właściwości smakowe i lecznicze.

Sporty wodne

Sporty wodne Sporty wodne są uprawiane na wodzie (jak nie trudno się zresztą domyśleć). Do takich sportów na pewno można zaliczyć pływanie jak również coś pochodnego, np. kajakarstwo, to też dzieli się na kilka rodzai. Mamy kajakarstwo klasyczne jak również kajakarstwo górskie. Tak samo jest spływaniem, ale na razie to sobie zostawmy.Piłka wodna to jedna dyscyplina z działu sportów wodnych. Jest to gra zespołowa, w której gra 14 zawodników, w dwóch grupach. Dzieląc więc na dwie drużyny, to każda ma po 7 zawodników – taka jest więc regułka. Piłka wodna jako dyscyplina sportowa pojawiła się na scenie sportu dokładnie w XIX wieku, było to jeszcze w Wielkiej Brytanii. Gra, jak każda inna ma swoje określone zasady. Np. występuje niesportowe zachowanie, pojawiają się także faule normalne i oczywiście ważne jest to, że przy rozgrywce każdy zawodnik powinien dotykać tylko jedną ręką piłkę. Nie zalecane jest to robienie dwoma rękami – powód jest oczywisty, łamanie zasad i być może nawet dyskwalifikacja z meczu. Sporty zimowe wśród ogólnej tematyki sportu, także znalazły dla siebie odpowiednie miejsce. Rozróżniamy sporty zimowe indywidualne, jak również sporty zimowe zespołowe. Nie trudno się domyślić o co w tym wszystkim chodzi. Wystarczy trochę logicznie pomyśleć. W sporcie indywidualnym gramy my sami i do takich sportów zalicza się przede wszystkim: biathlon, łyżwiarstwo, które również dzieli się, np. na łyżwiarstwo figurowe, szybkie, jak również szybkie na krótkim torze. Do wszystkiego dochodzą sporty saneczkowe, ale ta tematyka jest raczej bliżej znana dzieciom. Zaś do sportów zimowych zespołowych zaliczymy curling jak również hokej na lodzie, którzy jest ostatnimi czasy bardzo popularny. A powstał w Kanadzie – właśnie Kanada jest kolebką hokeja, czas temu, bo był to rok 1855, kiedy to angielscy stacjonujący żołnierze w Kanadzie wymyślili sobie taki oto sport. Hokej na lodzie jest sportem olimpijskim co oznacza, że można w niego grać na olimpiadach. Jak więc widać doskonale się tutaj przydało jego wymyślenie. Pytanie, czy sport to biznes?…jest chyba nie mądrym pytaniem. Na pewno chyba osoba, która owe pytanie zadała, domyślała się logicznie, że tak, a mimo to zapytała…Ciekawe kto to mógł być, ale zostawmy to. Sport to przede wszystkim biznes, emitowane mecze, rozgrywki to czysty biznes. Oprę się tutaj na przykładzie telewizji Polsat i przyszłego Euro 2012. Otóż to Polsat zdobył licencję na prowadzenie swojego programu w Euro 2012…jest to na pewno dobra reklama dla Telewizji Polsat, ale i nie tylko. W trakcie meczów na pewno będą odtwarzacze jakieś reklamy – przez to telewizja zyska naprawdę bardzo wiele pieniędzy. Miliardy ludzi, którzy oglądną daną reklamę będą wiedzieli, że Polsat to dobra telewizja, a Polsat będzie wiedział, że klienci to dobrzy reklamo odbiorcy, bo właśnie Cyfrowy Polsat ma za to, że oglądamy ich programy odpowiednie wynagrodzenie – przede wszystkim napływa Ono z reklam.Odpowiedź na to pytanie nie była trudna. Teraz już wiadomo, że telewizja to nic tylko sam biznes.